Fotografia portretowa

Wielu ludziom wydaje się, że robienie portretu jest sprawą mało skomplikowaną. W rzeczywistości jednak wystarczy spojrzeć na portrety chociażby sprzed dwóch wieków i porównać je do tych współczesnych, aby przekonać się na własne oczy, że nowocześniejsze techniki fotografowania wcale nie muszą przekładać się na znacznie lepsze efekty. Dzieje się tak z kilku różnych powodów.

Jedną z najważniejszych kwestii przy tworzeniu dzisiejszych portretów jest możliwość ich nieskończonego edytowania i poprawiania. Cyfrowe nośniki pozwalają fotografującemu oraz jego modelowi bez ustanku usprawniać pozę, scenografię, ubiór, a nawet poczekać na określone warunki pogodowe czy oświetlenie. Chociaż jest to zdecydowanie bardziej praktyczne i wydajne oraz uzasadnione ekonomicznie, zdejmuje z portretującego i portretowanego obowiązek przykładania szczególnej wagi do każdego ujęcia. Aby więc od samego początku odpowiednio przygotować się do żmudnej i męczącej sesji zdjęciowej, warto z modelem lub zamawiającym zdjęcie bardzo dokładnie zaplanować plan zdjęciowy oraz główne założenia pracy.

Już na etapie planowania sesji zdjęciowej poczynić można kilka kluczowych błędów, natomiast odpowiednio zaprojektowana i wcześniej przedyskutowana sesja musi zakończyć się sukcesem. Opracowanie czy wizualizowanie planu to jedna z podstaw, ale jeszcze ważniejsze jest bardzo dokładne przedyskutowanie ze swoim modelem, lub zleceniodawcą, jego głównych oczekiwań względem portretu. Sam nastrój ? a może być poważny, radosny, komiczny czy surrealistyczny ? może bardzo wyraźnie wpłynąć na ostateczny wynik. Jeśli przed przystąpieniem do portretowania uda się dojść do porozumienia w kwestiach nie tylko finansowych, ale również wizualnych i estetycznych ? nawet przy gorszym uwarunkowaniu danego dnia możliwe jest odniesienie względnego sukcesu. Bez względu więc na to, czy mówimy o erze cyfrowej czy analogowej ? wcześniejsze przygotowanie się do portretowania jest głównym kluczem do sukcesu.

Related Posts