Jak zostać profesjonalistą

Niemal każdy współczesny człowiek może zostać fotografem-amatorem. Od momentu boomu cyfrowego do współczesności minęło stosunkowo niewiele lat, ale czas ten całkowicie wystarczył do popularyzacji aparatów cyfrowych. Te najpierw dostępne były przede wszystkim w formie niezależnych urządzeń i lustrzanek, które pozwalały na niemal nieograniczone fotografowanie i późniejsze edytowanie zdjęć na komputerach. Z czasem doszło jednak do daleko idącej rewolucji i urządzenia dedykowane do robienia zdjęć zaczęły być stopniowo wchłaniane przez telefony komórkowe typu smartfon. Miniaturyzacja elektroniki użytkowej oraz postęp optyki pozwoliły na stworzenie unikalnych soczewek do telefonów komórkowych – a te dają już dzisiaj niemal nieograniczone możliwości względem dalszego użytkowania tak przygotowanych zdjęć. Bycie amatorem fotografiki jeszcze nigdy nie było równie proste. Jednocześnie – nigdy wcześniej nie było równie ciężko przejść na zawodowstwo.

Pan Tomasz Gajtkowski z internetowego sklepu Tanie pierścionki zaręczynowe ma następujące zdanie na ten temat:

Internet daje dzisiaj ogromne możliwości autoreklamy i promowania własnych prac. Wielu amatorów, którzy zaczynali robić swoje pierwsze zdjęcia dekadę temu, bez konieczności uczęszczania do szkół i na kursy, wypracowało sobie odpowiednie nawyki i zdolności. Dziś, dzięki czasowi spędzonemu na samodoskonaleniu i poszukiwaniu nowych form, są oni niejednokrotnie w stanie skutecznie zawalczyć o klienta z profesjonalnymi i uznanymi zakładami i studiami fotograficznymi.

Przede wszystkim, każdy podchodzący do fotografowania jak do zawodu amator, powinien znaleźć swoją niszę. Dzisiaj skutecznie klienta wygrać można w Internecie lub na targach i warsztatach – ale tylko jeśli posiada się portfolio pełne specjalistycznych zdjęć, które bronią się same. Nie da się być profesjonalistą w fotografii martwej natury, portretów oraz krajobrazów. Do tego dochodzą liczne nowoczesne specjalizacje jak grafik czy fotograf reklamowy albo fotograf mody. Wszystkie one opierają się na zupełnie innym sprzęcie i zestawie umiejętności oraz wiedzy – a przez to tylko wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie daje jakiekolwiek gwarancje odniesienia sukcesu.

Related Posts